FB IMG 1653984665233

W miniony czwartek klasy trzecie, wraz z młodszymi kolegami, udały się na wycieczkę do Zakopanego.
Po drodze do celu podróży zatrzymaliśmy się w Trzcinicy koło Jasła, gdzie też znajduje się słynny skansen i stanowisko archeologiczne nazywane - nie bez powodu - Karpacką Troją. Historia tego obiektu sięga czasów 20 wieku p.n.e. (ponad tysiąc lat przed założeniem Rzymu) i obejmuje zarówno zamierzchłe czasy kultur epoki brązu, jak i wczesnopiastowskie dzieje Państwa Polskiego, co czyni ją niezwykle ciekawą i intrygującą. W trzcinickim muzeum obejrzeć mogliśmy więc zarówno eksponaty, jak i rekonstrukcje z przestrzeni ponad trzech tysięcy lat.
Kolejnym przystankiem w naszej podróży stała się Niedzica położona nad Jeziorem Czorsztyńskim. Główną atrakcją w tym miejscu okazała się wysoka i majestatyczna zapora wodna, z której szczytu dostrzec można było piękne widoki, w tym też zamek Dunajec, który z ciekawością oglądaliśmy z zewnątrz oraz zwiedzaliśmy od środka. Zamek niedzicki zbudowali Węgrzy za panowania króla Karola I Roberta (ojca Ludwika Wielkiego, w Polsce zwanego Węgierskim) i przez długi czas stanowił on jedną z fortyfikacji północnej granicy Węgier.
Po obiadokolacji, małej dyskotece i noclegu spędzonym w Poroninie, udaliśmy się do Zakopanego aby odwiedzić słynne Krupówki oraz Gubałówkę, gdzie sprawiliśmy sobie nieco pamiątek. Ostatnimi punktami wycieczki były baseny termalne w Bukowinie oraz grill w poronińskim schronisku.
W sobotę 28 maja cali, zdrowi, wypoczęci i zadowoleni wróciliśmy do Leska.
Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor za pozwolenie na organizację wycieczki, a także Panom Profesorom Maciejowi Brajewskiemu oraz Tadeuszowi Wydrychowi za opiekę, cierpliwość i pogodę ducha.
Na koniec pozostaje nam życzyć sobie i kolejnym uczniom Liceum więcej tak przyjemnych i integrujących wyjazdów.