DSC03765

Wczoraj, tj. 22 lutego w szkole gościliśmy  mistrzynię Polski w szachach, a także reprezentantkę naszego kraju w tej dziedzinie na arenie międzynarodowej!

Szachy to moja pasja

 Jakiś czas temu o pani Magdzie Gużkowskiej- Nurkiewicz pisaliśmy w naszych mediach realizując projekt tablicy poświęconej jej sukcesom i ciesząc się, że jest absolwentkę LO w Lesku.

Pani Magda w swojej opowieści w ciepły i trafiający do młodych ludzi sposób przedstawiła nie tylko historię dziewczyny z małego miasteczka, która potrafiła tak wiele osiągnąć, ale uświadomiła młodzieży, że warto realizować pasje, starać się pomimo trudności i pracować -nie bez przyczyny mówi się, że trening czyni mistrza! Każdy ma możliwości, tylko musi chcieć, warto znaleźć coś dla siebie, to daje satysfakcję - powiedziała p. Magda, żartem dodając, że fajnym elementem tej pasji są podróże-najdalej była w Brazylii - czy zawieranie nowych znajomości. Wspomniała również, że szachy stają się co raz bardziej popularne, sama prowadzi zajęcia szachowe. Ze strony słuchaczy padły pytania o najdłuższą rozegraną partię(8 godzin w sumie!- dla niewtajemniczonych: partia tak zwana przekładana, czyli 6 godzin i zapisane ustawienia w jeden dzień i na drugi kontynuacja 2 godz.), kolejne dotyczyło ulubionego otwarcia- to Gambit hetmański- czy ile ruchów do przodu jest w stanie obliczyć- 13! Wspominała również, że kiedy gra to znika wszystko i zostaje tylko plansza z szachami, ta umiejętność koncentracji jest bardzo ważna. Na pytanie o partię szczególną, zapamiętaną, odpowiedziała: Podczas Turnieju w Nadolu, wówczas ta partia wygrała konkurs na najładniejszą partię w całych zawodach a jej autorka w turnieju strefowym kobiet zajęła 10 miejsce w ramach eliminacji do mistrzostw świata.

Dziękujemy za inspirujące spotkanie, a filmik z niego będzie niedługo dostępny

 

Kolejnym w tym dniu gościem szkoły był pan Piotr Uruski, poseł na sejm, który przedstawił prezentację „Lekcja parlamentarna”, opowiedział o zadaniach i kompetencjach sejmu i senatu oraz swojej drodze do pełnienia funkcji posła na sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

 

                                                           E. Dziedzicka

 


IMG 9159DSC03782DSC03769

DSC03788