IMG 7824

27 listopada w naszym Liceum odbył się Dzień Otwarty, podczas którego uczniowie z okolicznych szkół mieli możliwość zobaczyć potencjalną szkołę, do której będą mogli w przyszłości uczęszczać. Progi Liceum odwiedziło 157 uczniów wraz z opiekunami. Odwiedzający byli witani cukierkami oraz otrzymywali ulotkę promującą naszą szkołę.  Dla przybyłych gości były przygotowane przez uczniów naszego Liceum  pod opieką nauczycieli, różnego rodzaju pokazy chemiczne, biologiczne, fizyczne, astronomiczne i konkurs wiedzy o Bieszczadach. O miłą atmosferę dbała również prof. K. Wermińska, która zachęcała wszystkich przybyłych do wspólnego śpiewania. W celach rozrywkowych i edukacyjnych Licealiści przygotowali także skecze w języku angielskim. Na pierwszym piętrze zostały wystawione Kroniki Liceum, które ukazywały cząstkę historii naszej szkoły. Odwiedzający mogli odnaleźć w nich swoich bliskich, którzy uczęszczali do naszej szkoły w minionych latach.

Fakultet chemiczny z pomocą prof. E. Wowk przygotował ciekawe pokazy , na których można było dowiedzieć się jak wykonać różne doświadczenia. Badania jakie zostały wykonane to m. in. ,,wywołanie ducha”, ,,świetliki”, ,,wulkan”, przygotowanie pasty dla słonia oraz doświadczenie z suchym lodem, który  po wrzuceniu do miski oraz dodaniu płynu do naczyń wraz z gorącą wodą tworzył rosnące bańki, z których po pęknięciu uwalniał się dym. Wszystkie te niesamowite eksperymenty przyciągały uwagę obserwatorów.

Na zajęciach z biologii ósmoklasiści zostali podzieleni na kilka małych grup i pod opieką  prof. M. Pelc , mogli zaobserwować za pomocą mikroskopu ,tego czego w rzeczywistości nie da zobaczyć gołym okiem. Podczas tych pokazów, dokonano obserwacji mikroskopowej skórki liścia spichrzowego cebuli, zachodzącego w komórce zjawiska plazmolizy, które występuje po umieszczeniu komórki w roztworze hipertonicznym, a także obserwacji erytrocytów człowieka i kształtu komórek roślinnych oraz zwierzęcych.

Fakultet fizyczny pod nadzorem prof. Białogłowicz pokazał przybyłym uczniom pracownię fizyczną oraz obserwatorium, do tego opowiedział wiele ciekawych informacji o Wszechświecie. Zostały wykonane również doświadczenia m.in. z kulą plazmową.

Dużą popularnością cieszył się także ,,kącik plastyczny” przygotowany przez uczniów klas pierwszych. Zadaniem jakie czekało na młodzież ze szkół podstawowych, było narysowanie jednej rzeczy, który kojarzyły im się z naszym budynkiem w ciągu 10 minut. Rysunki te, świadczyły o umiejętnościach i kreatywności naszych gości. Po skończonej pracy chętni uczniowie mogli podpisać się na tablicy. Goście tylko za pomocą kredek i kartek spędzili przyjemnie wolny czas.

Wszystkie zajęcia przebiegły w bardzo miłej atmosferze nauki i zabaw. Każdy z uczestników przekonał się jak w rzeczywistości wygląda życie w naszej szkole. Licealiści wraz z nauczycielami dali z siebie 100% i zapewnili przybyłym miły czas w naszej szkole, a  o zapale z jakim to zrobili, świadczy fakt, że zgodnie twierdzili, że na poszczególne pokazy brakowało im czasu!  Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić wszystkich zgromadzonych na dniach otwartych do wybrania naszego Liceum.

E. Dziedzicka

M. Lupa, D. Sroczyńska, Z. Dul J. Niedziela

Link do galerii zdjęć nr 1

Link do galerii zdjęć nr 2