czyli czego doświadczyli chemicy z leskiego LO

w ciągu roku szkolnego 2023/2024

 

Zajęcia laboratoryjne  na Politechnice Rzeszowskiej w ramach projektu

VIA CARPATIA

W dniu 17 listopada 2023 r.  27  uczniów profilu biologiczno-chemicznego z naszej szkoły wzięło udział w zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej.

Młodzież  uczestniczyła w  ciekawych warsztatach prowadzonych przez:

dr hab. inż. Agnieszkę Bukowską, prof. PRz oraz dr inż. Annę Kuźniar, prof. PRz.

Piętnastu uczniów brało udział w zajęciach pod tytułem „Praktyczna chemia organiczna”, podczas których przeprowadzili syntezę kwasu acetylosalicylowego czyli głównego składnika Aspiryny czy Polopiryny. Pozostałych dwunastu uczniów brało udział w warsztatach, podczas których zgłębiali tajniki bardzo kolorowych reakcji utleniania – redukcji.

Dzięki tym zajęciom młodzi chemicy poszerzyli wiedzę z zakresu chemii oraz zobaczyli jak wygląda praca w profesjonalnym laboratorium chemicznym. Wszelkie wątpliwości i problemy, z którymi borykali się licealiści podczas wykonywania eksperymentów, pomagali rozwiązywać pracownicy naukowi uczelni. Całość przebiegała w bardzo miłej atmosferze.

IMG 20231117 1240001IMG 20231117 1226451IMG 20231117 1215381IMG 20231117 1211411IMG 20231117 1244061

XXX Seminarium „Wybrane Problemy Chemii” organizowane przez Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej

25.01 2024 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w XXX Seminarium ”Wybrane Problemy Chemii”, które odbyło się w Sali Regionalnego Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego Politechniki Rzeszowskiej. W ramach Seminarium zaplanowano bardzo interesujące wykłady: „Zaszczepmy się wiedzą czyli prawdy i mity o szczepieniach”  przygotowany przez dr Martę Sochacką-Piętal  oraz „ Chemia w kropli piwa”, który przygotował dr. inż. Maciej Kisiela.. 

Po wykładach odbył się koncert Studenckiego Zespołu Artystycznego” FORTE”.  Następnie nasza młodzież mieła okazję  obejrzeć  spektakularne, pełne kolorów i „magii” pokazy chemiczne przeprowadzone przez prof. dr. hab. inż. Wiktora Bukowskiego wraz ze studentkami i studentami pracującymi w Kole Naukowym „ESPRIT”. Miedzy innymi zobaczyli : wybuch chemicznego wulkanu, chemicznego ducha, światła drogowe oraz doświadczenia z wykorzystaniem suchego lodu i ciekłego azotu.

Uczniowie mogli również zapoznać się  z bardzo atrakcyjną ofertą stoisk kół naukowych działających na Wydziale Chemicznym: „INSERT”, „IPSUM” i „PRzeTwórcy”, „Ab Initio i inaugurującego swoją działalność  Koła „PRzy Piwie”,  a na stoisku Samorządu Studentów Politechniki Rzeszowskiej uzyskać wszelkie informacje dotyczące studiowania, oferty kół naukowych, zaplecza socjalnego i kulturalnego. Do dyspozycji uczniów pozostawali również studenci Wydziału Chemicznego, chętni do odpowiedzi na pytania związane z kierunkami studiów i rekrutacją. 

 IMG 20240125 2325321

Ogólnopolski Konkurs Chemiczny „ALCHEMIK”

W dniu 01.03.2024 r. W naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Chemiczny „Alchemik”.

Ideą konkursu jest:
     - szerzenie wśród młodzieży wiedzy z zakresu chemii;
     - propagowanie nauk ścisłych;
     - aktywizacja miłośników nauk ścisłych poprzez prezentowanie i honorowanie ich dokonań.

W konkursie brało udział 37 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: Junior – uczniowie klasy pierwszej i Żak – uczniowie klasy drugiej i trzeciej. Uczniowie musieli odpowiedzieć na 25 pytań zamkniętych oraz jedno pytanie otwarte.

W kategorii Junior najwyższy wynik w szkole uzyskali egzekwio:

  • Filip Jaworski
  • Maja Opałka
  • Maksym Shovkun
  • Maria Wojnar

W kategorii Żak najlepszy wynik w szkole uzyskał

  • Mikołaj Dziedzic.

Naszym zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

 

Pokazy i zajęcia laboratoryjne dla uczniów

Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Lesku

Dnia 20 Marca 2024 r. w naszej szkole gościliśmy uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Lesku, którzy  mieli okazję zwiedzić naszą szkołę i brać udział w ciekawych zajęciach m.in. w warsztatach z chemii.

Uczniowie profilu biologiczno – chemicznego z klasy 2a wraz z prof. Ewą Wowk, przygotowali dla swoich kolegów Ciekawe pokazy chemiczne podczas, których zapłoną „zielony ogień”, wywołany został „chemiczny duch” spełniający życzenia, nastąpiła też erupcja „chemicznego wulkanu” oraz powstała ‘pasta do zębów dla słonia”.

Młodzież z ośrodka szkolno - wychowawczego mogła też samodzielnie wykonać kilka doświadczeń. Pod czujnym okiem naszych uczniów przygotowali oni „lampę lawę” oraz poznali magiczne właściwości soku z czerwonej kapusty. Było bardzo kolorowo i wesoło.  Dla wszystkich było to bardzo ciekawe doświadczenie, a nasi goście byli bardzo zadowoleni.

 IMG 20240320 WA00261IMG 20240320 WA00721IMG 20240320 WA00581IMG 20240320 WA0041117145544453561

Pokazy chemiczne podczas Dnia Otwartego Szkoły

 

Dnia 12 kwietnia 2024 Odbył się Dzień Otwarty Liceum Ogólnokształcącego w Lesku. Przy tej okazji uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przygotowali dla młodszych kolegów ze Szkół Podstawowych wiele atrakcji. Uczniowie profilu biologiczno chemicznego z klasy pierwszej, drugiej, trzeciej i nasz niezawodny Wiktor Jania z klasy czwartej, pod nadzorem prof. Ewy Wowk przygotowali ciekawe pokazy chemiczne.

Na początku młodzi chemicy  wywołali ducha  opiekuna wszystkich chemików . Następnie zostały przeprowadzone doświadczenia z  suchym lodem  czyli  CO w stałym stanie skupienia – bardzo kolorowe i efektowne, uczniowie wykonali też chemiczną tęczę z użyciem soku z czerwonej kapusty.

,Chcesz mieć kolorowy, podwodny ogród nawet w zimie?  Nic trudnego, wystarczy zlewka ze szkłem wodnym, kilka tlenków o różnych barwach i już po chwili można zaobserwować jak rosną kryształy przypominając  dno jeziora i wodorosty. W ten sposób nasi uczniowie pokazali kolegom „Chemiczny ogród” . Dużym zainteresowaniem cieszył się również wybuch wulkanu. Doświadczenie wyglądało bardzo realistycznie, a obraz wybuch wulkanu przypominał kadr z filmu. Wykonano również inne efektowne doświadczenia np.: światła drogowe, pastę do zębów dla słonia czy sztuczną krew.

Było kolorowo, wybuchowo i bardzo ciekawie.

Dzięki tym zajęciom na pewno zachęciliśmy młodszych kolegów do wyboru naszej szkoły ale również nasi uczniowie mieli okazji nabrać wprawy w wykonywaniu doświadczeń chemicznych oraz zdobyć praktyczne umiejętności niezbędne dla przyszłych naukowców.

Zdjęć z pokazów nie będziemy prezentować w tym artykule ponieważ są one dostępne w artykule Dotyczącym Dnia Otwartego Szkoły.

Zapraszam do zapoznania się z tym artykułem oraz zapoznania się z galerią zdjęć , na których można zobaczyć  co działo się nie tylko w pracowni chemicznej ale również na terenie całej szkoły.